בקרוב באמת לא נצטרך מחשב לפיתוח ועיצוב אפליקציות

with אין תגובות

לא זה לא Windows 10 מה שאתם רואים בתמונה, הממשק אולי דומה אבל כל מה שאתם רואים כאן כולל סביבת הפיתוח וכלי העיצוב, הכל רץ על הסמארטפון שלי, הגלאקסי נוט 9. רק דוגמא קטנה מאחר ואפילו אותי זה מפתיע שכבר כעת אני יכול לאפיין, לעצב, ולפתח אפליקציות בלי מחשב, ישירות מהסמארטפון! וכל זה רץ על ה-Note 9 שלי!

תנו לי להראות לכם עד כמה עמוק מגיעה מחילת הארנב, רק שתבינו מה הולך כאן בתמונה:

אז קיבלתי מסמסונג גישה לתוכנית ה-Beta שמאפשרת להריץ גרסאות לינוקס ישירות ע”ג אנדרואיד, בעיקר עבור מפתחים שרוצים לפתח אפליקציות \ תוכנות ישירות ע”ג הסמארטפון שלהם בלי שום צורך במחשב.

וכפי שאתם רואים כאן בתמונה, אני מריץ את Figma ע”מ לאפיין ולעצב אפליקציית אנדרואיד, לצד זה אני מריץ את InteliJ לפיתוח אפליקציות אנדרואיד, ולצדו אני מריץ גם VS Code של מיקרוסופט כי זה כלי הפיתוח החביב עליי (עוד שנים לפני שהצטרפתי לחברה כעובד מיקרוסופט), וכמובן שיש לי על המכשיר עוד כלי פיתוח רציניים…

וכל אלו רצים ע”ג Ubuntu Linux שרצה על VM (מחשב וירטואלי), שרץ ע”ג הסביבה הגרפית של Samsung Dex, שרצה ע”ג מכשיר האנדרואיד שלי הלא הוא הגלקסי Note 9, אשר נמצא בתחנת עגינה עם מקלדת ועכבר בעודו מחובר למסך מחשב ב-HDMI.

וכמו שניתן לראות כל זה לא כ”כ מדגדג את ריבוי הליבות במעבד של הגלקסי, למרות שלצד כל זה רצים אפליקציות אנדרואיד רגילות גם במצב DeX לדסקטופ וגם במצב המובייל במכשיר. יכולת העיבוד במובייל כבר מדהימה אפילו אותי למרות שכתבתי על כך מאמרים רבים בשנים האחרונות והאמנתי שזה עתיד לקרות, רק שלא חשבתי שבפחות משנתיים זה יהיה בכף ידי. אגב מהבדיקות שערכתי – הביצועים מעולים בגרסא הבינלאומית של המכשיר שמגיע עם מעבדי ה-Exynos העוצמתיים של סמסונג, ולעומתו בגרסא האמריקאית עם מעבדי קוואלקום הכל איטי קצת. כמובן שגם מעבדי סמסונג לא משתווים למעבדים הביוניים החדשים של אפל, רק חבל שאפל לא ממהרת להפוך את הסמארטפונים שלה למכשירים פרודוקטיביים כמו ה-iPad Pro, לצערנו ה-iPhone דיי מפגר אחרי כל העולם המודולרי המדהים שנוצר באנדרואיד.

כפי שניתן לראות במנהל המשימות של לינוקס (שרצה ע"ג הסמארטפון שלי לצד אנדרואיד), משאבי המערכת דיי רגועים
כפי שניתן לראות במנהל המשימות של לינוקס (שרצה ע”ג הסמארטפון שלי לצד אנדרואיד), משאבי המערכת דיי רגועים

 

 

אפל דיי רחוקה מכיווני החדשנות השאפתניים שמגיעים מסמסונג וגוגל, אבל בעיקר סמסונג שמאפשרת לשים את המכשירים שלה בתחנת עגינה ייעודית (או חיבור HDMI פשוט) ולהפוך את המכשיר למחשב של ממש ע”מ לעשות עבודה רצינית, בין אם אתם רוצים לאפיין, לעצב, או לפתח אפליקציה. זה קצת פרדוקסלי ומדהים בשבילי לחשוב שהגענו לעידן בו אנו יכולים לפתח אפליקציית אנדרואיד (וגם אייפון אגב) ישירות ממכשיר האנדרואיד שלנו בלי צורך במחשב! מדהים! אני עובד על מאמר חדש שמסקר את הנושא. (עדכון – המאמר עלה כאן).

הערה לגבי צילומי המסך –  הממשק של אובנטו נראה מיושן ופחות דומה לממשק ה-macOS-י שיש באובנטו החדש כי מדובר בתוכנית Beta למפתחים שאליה נרשמתי וכרגע בשל השת”פ בין סמסונג ליצרנית Ubuntu הם הלכו על גרסת אובנטו דיי ישנה, מכוערת, ורזה. אבל בחנות האפליקציות כל התוכנות עדכניות וחדשות.

 

Leave a Reply

*