איך לעצב ולפתח אפליקציות יפות ושמישות לאנדרואיד

with אין תגובות

פוסט זה נכתב כתגובה והרחבה למאמר הנפלא של יואח בר-דוד בגיקטיים, שם המאמר הוא: “אפליקציות באנדרואיד מכוערות יותר? לפעמים זה יתרון​”. ברצוני להוסיף קצת לנקודות שיואח העלה.

הנושאים שהועלו בפוסט של יאח אכן נכונים, בשל הסיבה שאנדרואיד היא מערכת הפעלה צעירה, סביבת הפיתוח שלה לא באה עם אלמנטים גרפיים עשירים כמו ה-SDK של אפל. מה גם שבאפל הוחלט להקנות למפתחים כלים עיצבויים מלוטשים יותר מהסיבה שבאפל יודעים טוב מאוד שמוצר יפה ושמיש לא רק מוכר, אלא מעלה גם את ערך המעטפת (iDevice).

חוץ מהעובדה שבאפל לא ממש סומכים על הטעם של המפתחים! לא בשביל לזלזל בהם חלילה, הרי לא חסר מפתחים שגם התעסקו עם UI בין אם בפיתוח ואפילו בעיצוב והתנסו בכך, אלא בגלל שבאפל יודעים טוב מאוד שפיתוח זה דבר אחד ועיצוב זה דבר אחר ולא כל המפתחים מגיעים עם הידע או הניסיון הזה כדי ליצור אפליקציות “סקסיות” מספיק.
באפל כמו בכל חברה שמכבדת את עצמה יודעים שעיצוב טוב מוכר, אבל יש הבדל של שמיים וארץ בין עיצוב טוב לבין אפליקציה שמישה. לכן הSDK של אפל מגיע לא רק עם אלמנטים גרפיים שנקבעו מבעוד מועד, אלא עם מגוון רחב של מעברים, אנימציות ואפקטים שמאפיינים את מערכת ההפעלה ושומרים על עקביות וסדר, כך גם לגבי הLayout וארגון הגריד הבסיסי של האפליקציה וחוקיות כמו מיקום כפתור ה”Back” בפינה השמאלית למעלה וכך הלאה…

אז אולי עיצוב זה דבר יפה, אך אם הממשק לא מאורגן או מאופיין נכון מבחינת הנדסת אנוש, אז גם העיצוב היפה הזה לא יעזור למפתח או לחברה שפיתחו אפליקציה ולא השקיעו באפיון, עיצוב וארגון ממשק המשתמש (UX).
כאיש UX אני יכול רק להמליץ לכם בחום, כמו שאני תמיד ממליץ לחברים ומכרים או סטארטאפיסטים שפונים אליי בנושא, לעולם אל תזלזלו בהליך הזה של אפיון ממשק המשתמש! כך גם בארגון הממשק בצורה שתהיה הכי אינטואיטיבית ונוחה, שתנעים את חוויית השימוש באפליקציה ולא תבלבל משתמשים בנוויגציה מסורבלת, כך תשיגו לעצמכם משתמשים מרוצים וגם תקבלו פידבק טוב.

זה לא קשה להשיג זאת, אפשר להשקיע קצת זמן ולחקור, ללמוד ולקחת השראה ממוצרים דומים בשוק ולעשות את (כמו החבר’ה בפוסט למעלה) עבודת האפיון והעיצוב הבסיסית ביותר שתגרום לאפליקציה שלכם להראות טוב וגם לגרום למשתמשים לאהוב אותן… ואם אינכם סובלים מבעיות תקציביות (מופנה בעיקר לחברות גדולות) אז רצוי שתשקיעו בתחום ה-UX בצורה רצינית ויפה שעה אחת קודם!

למה? כי לא משנה כמה השקעתם בקוד איכותי, בארכיטקטורה מושלמת או בשרתים מהירים ומסדי נתונים מרבהיבים, מבחינת משתמשי הקצה אם המוצר שלכם לא נראה טוב, לא נוח לשימוש ולא משדר “מקצועיות” אז או שתאבדו אותם והמתחרה הרוויח, או שתדמיתכם תפגע בעיני המשתמש הזה לעד וספק אם הוא ירצה להתנסות בעוד אפליקציה שלכם בעתיד… אז תשקיעו!

נצלו את הרשת, יש כ”כ הרבה מדריכים, סרטונים, מידע שימושי והמון הנחיות איך להגיע לUI כובש ושמיש.

נ.ב אני חייב להוסיף שלפני כמה ימים התקנתי על המכשיר שלי את ICS (אנדרואיד 4.0) וגוגל עשו שם עבודת UX נפלאה ומרהיבה, פשוט תענוג של ממשק ומערכת הפעלה מוצלחת שלראשונה גם נראת טוב הישר מהקופסא.

לסיום, בונוס קליל – מספר טיפים (בחינם כן? 😉 )

1. למעצבים ומפתחים – אפשר ללמוד המון גם מגוגל עצמם כי מטיאס דוארטה וצוות ה-UX שלו העלו כאן את כל הדוקומנטציה ועבודת הקודש שהם עשו בתחום לרשת.

2. ולמפתחים שבניכם – צפו בסרטון הבא שצולם בכנס Google I/O של שנה שעברה ואני בטוח שתשכילו רבות בכל הנוגע לפיתוח לאנדרואיד:

 

 

Leave a Reply

*